Maximilian Maksolly õlimaal „Tapa vallutamine“ (sõjalise operatsioonina; rahvasuus tuntud nime all „Tapa vabastamine“) läks peale teist maailmasõda kaduma. Aga 2006. aastal tellis Viru malevlane Jaan Viktor, Eino Kajalaineni käest sellest kuulsast maalist reproduktsiooni ja esitles seda esmakordselt 2007. aastal ka Tapa vallavalitsuse volikogu saalis. 15 aastat oli see maal üleval Eesti Sõjamuuseumis Viimsis, nüüd aga on selle omandanud Eesti Leegioni Veteranide Virumaa Klubi ja seda tänu kapten Ants Silma ja lipnik Jaan Viktori eestvedamisele.
Kuulsa õlimaali reproduktsioon on näitamiseks üleval Pätsi Pitsakohvikus Rakveres, kust ta liigub lähipäevil Tamsalu kultuurimajja, peale mida eksponeeritakse teda mitu kuud Tapa kultuurikojas. Seega, õlimaal jõuab tagasi linna, mille asukoha olulisest sõjalisest operatsioonist Eesti Vabadussõjas tema sisu räägib.
Viru maleva kaitseliitlasted on selle maaliga seotud veel teiselgi moel. Nimelt Tapa Vallavalitsuse poolt korraldatud „Tapa vallutamise“ näidislahingus 2009, 2014 ja 2019 osalesid ka kaitseliitlased, seda nii Viru, aga ka Alutaguse, Harju ja teistest malevatest, kes toona etendasid „punaseid“. Huvitav fakt on ka seegi, et 2009. aastal vedas „soomusronglasi“ (Kirde kaitseringkonna ajateenijaid) näidislahingusse ei keegi muu, kui tänane Kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem.
Kuidas kuulus kunstnik Maksolly aga inspiratsiooni ise sai maali tegemiseks ? Jaan Viktori sõnul etendasid toonased kaitseliitlased ja kaitseväelased kunstnikule näidislahingu Tapa vallutamisest, mis teda inspireeris sedavõrd, et sündis oluline taies, mille pealisidee kandus läbi säilinud fotodele maalist, ka läbi Eino Kajalaineni käe läbi uuesti lõuendile. Nii on ajalugu kordunud omapärasel moel ja see õlimaal kannab endas edasi seda rohkem kui 100 aastat tagasi olnud võitluslikku vaimu veel mitmeid pikki kümnendeid edasi. Aga Antsu ja Jaani muljeid kuulsa maali saamisloost, selle reprodutseerimisest ning muud põnevat saad teada Virumaa Teatajast, kus mehi usutles ajakirjanik Inna Grünfeldt: https://virumaateataja.postimees.ee/7639024/olimaal-kannab-voidukat-hongu-vabadussojast.