Teksti suurus:
A A A

Viru maleva üksused said kätte uue automaattulirelva LA-R20-RAHE

23.01.2023
Kahel jaanuarikuisel Viru maleva väljaõppenädalavahetusel toimus uue automaattulirelva LA- R20-RAHE õpe ja Rutja õppeväljakul ka uue relva normaaljookusele seadmine.
 
Vabatahtlike seas, kes uue relva otse karbist välja võtsid, instruktori näpunäidete järgi tundma õppisid, relva lahti võtsid, korralikult puhastasid ja uuesti kokku panid, oli alguses elevust ning avastamisrõõmu küllaga. “Sellist hetke ma oma Kaitseliidus olemise ajal ei mäletagi, et oleks võtnud otse karbist välja uue automaattulirelva, mida väljaõpetel kasutama hakkan,” kostsid paljud vabatahtlikud kui ühest suust.
Kui uue relvaga tutvutud, tuli ta normaaljookusele seada ehk sisse lasta. Eelmistel nädalavahetustel saidki vabatahtlikud Rutja õppeväljaku lasketiirudes esimesed lasud uute RAHEdega tehtud. Kõigepealt seati töökorda raudsihik ja hiljem ka nn punatäppsihik, mis teeb relva käsitsemise edaspidi väljaõpetel palju lihtsamaks.
 
LA-R20-RAHE on kogu maailma mastaabis moodne automaattulirelv. Võrreldes Kaitseliidus seni käibel olnud automaattulirelva AK4-ga, on uus relv kergem, salve mahub kolmandiku jagu rohkem moona. Uue relvaga väljaõppe käigus erinevaid takitakilisi lahingülesandeid täites, on kaitseliitlasel lihtsam liikuda ja relva käsitsemismugavus annab võimaluse teha seda tõhusamalt. Mida tõhusam on aga üksikvõitleja, seda tugevam on ka üksus. Kokkuvõttes, on tegemist väga olulise ja positiivse muudatusega kaitseliitlastele.
 
Uus automaattulirelv koosneb moodulitest ja neid saab vastavalt võitleja vajadustele ümber komplekteerida, samuti on RAHE erinevad osad kergesti väljavahetatavad.  Uus automaattulirelv sobib hästi nii parema- kui ka vasakukäelistele, kohandudes kasutaja vajadustega.
 
Peamised LMT automaattulirelva LA-R20-RAHE karakteristikud:
Kaliiber: 5,56mm
Tehniline laskekiirus: 750 – 875 lasku minutis
Efektiivne laskekaugus: üle 500m
Relva kaal: 3,4kg
Salve maht: 30 padrunit
 
LMT on USA 1980. aastal asutatud ettevõte. Nende valmistatud käsitulirelvi kasutavad mitmed USA militaar- ja jõustruktuurid, Ühendkuningriigi eriüksus SAS, Uus-Meremaa armee ja mitmed teised riigid.