Teksti suurus:
A A A

Viru maleva pioneerirühm rajas lõhates raidtõket ja demineeris lastes

21.03.2023
Läinud nädalavahetusel 17.-19. märtsil, toimus Rutja õppeväljakul Viru maleva pioneerirühma väljaõppenädalavahetus. Kuna parema valmisoleku ja ka erinevate õppuste tarvis on vaja uusi nippe õppida, siis seekord olid õppeplaanis väga huvitavad väljakutsed.

„Mineerimine ja demineerimine on pioneeridele tavaline tegevus takistamaks vastase liikumist ning teistpidiselt tagada omadele üksustele liikumisvabadus“, ütles Viru maleva pioneerirühma instruktor Rauno Salujärv. „ Aga lastes demineerimine, oli paljudele midagi uut. Samuti oli paljudele ka esmakordne tegevus raidtõkke rajamine lõhates“.

 
Üks põnevaid väljakutseid, mida pioneerid sel nädalavahetusel tegid, oli kindlasti lõhates raidtõkke rajamine. Maa-ala kaardistamine, vajalike raidtõkke osiste (puude) valimine on õnnestunud ülesande täitmise eelduseks. Samuti, väga oluline on lõhkeainee õige kogus ja laengu paigutus puudesse selliselt, et need langeksid lõhkamise järgselt ettemääratud suunas. „Kui puud on langenud, tuleb nad siduda kokku, et neid oleks võimalikult raske üksteisest eraldada. Selline tõke on üks võimalikest variantidest, kui lahingolukorras on vähe aega ja tuleb vastase liikumist kindlasti pidurdada. Samuti tuleb igale tõkkele täiendavalt lisada mineeringud“, ütles instruktor Rauno Salujärv.

Laupäeva pärastlõunal keskenduti lastes demineerimisele. Kõigepealt seati liivakotid valmis ja ehitati autokasti kaitsebarjäär, mille taga võtsid koha sisse demineerija, demineerija abi/vaatleja ning kabiinis autojuht. Kui demineerija ülesanne on nimegi järgi aimatav, siis tema abi ülesandeks oli jälgida hävitatavaid sihtmärke ning vajadusel tuld juhtida möödalaskude korral, sealjuures oli väga oluline lahingpaari omavaheline sünergia, et mõlemad saaksid üksteisest ideaalselt aru. Autojuhi ülesannne oli vajadusel autoga miiniväljale ligemale tagurdada, kui distants laskmiseks liiga pikaks hakkas minema.

 Ringkoolituse põhimõttel said võitlejad osa ka veel meditsiiniõppest ja tankitõrjegranaadiheitja Carl-Gustav M4 õppest.

Pühapäeval keskenduti “Counter IED“ drillidele, samuti õpiti maa-ala puhastamist metalliotsijaga. „Kogu nädalavahetuse tegevused oli mitmekesised, võitlejad innukad, seega võib kokkuvõttes rahule jääda“, ütles instruktor Rauno Salujärv.