Igapäevaste tööde ja tegemiste kõrvalt leiavad kaitseliitlased aega, et õpetada noori. Riigikaitseõpetusega koolides tegelevad kaitseliitlased juba aastaid, samuti ka suviste riigikaitse laagritega. Aga üha sagedamini kutsutakse kaitseliitlasi ka muudel teemadel loenguid pidama.
Viru malevas töötab vanemveebel Urmas Aid, kelle igapäevatöö on pioneerierialal väljaõpete korraldamine ja läbiviimine, pioneerieriala üks osa on mineerimine, demineerimine ja lõhkamine. Selle aasta septembris, oli Urmas Aidil mitmeid loenguid Rakvere Gümnaasiumi lõpuklassidele, kes olid valinud endale valikaine „karjääriõpe“, mille ühe tunni raames räägiti lõhkemata lõhkekehadest ja nende leidmisel õigesti käitumisest. Samuti, on selline loeng heaks võimaluseks tutvustada Kaitseliidu igapäevaseid töid ja tegemisi ning anda noortele idee, teha kunagi karjääri näiteks Kaitseliidus.
„Maakeeli öelduna „Ära näpi, ära topi“ loeng, annab noorele võimaluse mõista ja endale selgeks teha, mida teha siis, kui leitakse lõhkemata mürsk, miin või mõni muu lõhkekeha. Ka siis kui tead, millega tegu, parem on mitte näppida ja kuhugi toppida, vaid helistada päästeametile ehk 112“, ütles loengupidaja Urmas Aid resoluutselt.
On juhtumeid, kus lõhkekeha „näppimine ja toppimine“ saab kellelegi saatuslikuks. Üks selline juhtum, leidis aset 1999. aastal Aegna saarel, kus noored inimesed 122millimeetrine kildfugassmürsku lõkkesse asetasid. Surma sai 14.aastane neiu ja haavata kuus.
„Üldjoontes, praegune põlvkond ei oma eelteadmisi selle valdkonna ohtude kohta, ei teata, mis on lõhkeha. Seetõttu on hea meel, et koolid pööravad sellele teemale järjest rohkem tähelepanu“, lisas Urmas Aid.
Samuti, Päästeameti aastaraamatu väitel, lõhkekehade leidmine muutub aasta aastalt sagedasemaks, seda siis ehitustegevusel uute arendusrajoonide rajamisel, majade renoveerimisel, aga ka põllumajanduses, kus on märkimisväärselt suurenenud haritav põllupind. Ka Rakvere kandis on viimase aasta jooksul maapind välja andnud mitmeid suuri lõhkekehasid, mis on Päästeameti pommigrupi poolt kahjutuks tehtud. Et anda aimu, millega tegu, toome mõned arvud Päästeameti aastaraamatust, mis annab teada, et terves Eestis tehti kahjutuks 2020. aasta jooksul 9041 lõhkekeha, neist Ida-Virumaal 5050, Lääne-Virumaal 386.
Kasulikku lugemist ja vaatamist:
Ida Kõmin 2020 video: https://www.facebook.com/watch/?v=2855504234550593
Ida Kõmin 2020 artikkel: https://www.rescue.ee/et/uudised/ida-virumaal-toimub-ida-komin-2020-751
Pääste aastaraamat 2020: https://www.rescue.ee/files/2021-04/aastaraamat-est-final.pdf - 2020, lk 14 – 16
Üks õpetlik näide, kuidas ei peaks käituma lõhkekeha leidmisel: https://www.ohtuleht.ee/78117/aegnal-lokkes-plahvatanud-mursk-tappis-tudruku-ja-haavas-veel-kuut-koolilast