Teksti suurus:
A A A

Vande andmine Pada linnamäel

05.01.2016
Tuul pildus lõkkeist sädemeid ja lõkkevalguse tekitatud pikad varjud liikusid Pada linnamäel 20. detsembri päikeseloojangus.
 
11. sajandist pärit muinaslinnuse hoovil olid 109 Viru Maleva kaitseliitlast, naiskodukaitsjat ja noorkotkast valmis andma Kaitseliidu liikme ja eriorganisatsioonide liikmete vannet.
Ümber lõkke ja rivistunud kaitseliitlaste olid kümned sugulased ja tuttavad tulnud tähtsa sündmuse  tunnistajateks. Viru Maleva pealiku kolonelleitnant Marek Laanisto avasõnade ja tervitusele lisandusid Naiskodukaitse Viru Ringkonna esinaise Inna Lälli ja Viru Maleva Noorkotkaste  pealiku Aare Veedla saatesõnad tõotuste andjatele. Kaitseliitlaste tõotuse võttis vastu maleva staabiülem kapten Ivo Hakman, naiskodukaitsjatelt I.  Läll ja noorkotkastelt A. Veedla . Lõpetuseks luges Viru Vande teksti Viru –Nigula rühmapealik Jaak Lepik.  Maleva pealiku kol-ltn M. Laanisto ja teiste eriorganisatsioonide juhtide käepigistusega koos said kõik osalejad vastava tunnistuse. Taevasse lennanud raketid olid kinnituseks tähtsa sündmuse toimumisele.
Nüüd oli paras aeg naiskodukaitsjate tehtud sooja sõdurisuppi süüa ja sooja tee või kohvi kõrvale kringlitükike põske pista. Jätkus ka teemasid omavahelistesse vestlusringidesse. Oli toimunud viimaste aastate arvukama osalejaskonnaga vande andmise tseremoonia ning põhjuseks kindlasti suur meie liikmeskonnaga liitunute arv 2015 aastal.  Uute kaitseliitlaste seas oli 840 –nda liikmena nimekirjas olev VIROL –i juht Sven Hõbemägi ja Tamsalu valla volikogu esimees Toomas Uudeberg.  Ainuüksi noorkotkaid oli osalenud 34 poissi ning arvukam osa neis oli ehk Kunda rühma liikmed ja neid toetama tulnud  rühmapealik Sander Soomre. Ajaloolased on hinnanud Pada linnuse tekkeajaks eestlaste muinasasula kohale 11-13 sajandi.
Pärimused räägivad raudrüütlite ja ka Ivan Julma sõjameeste rünnakutest Pada linnusele ja ränkadest taplustest. Viru malev on Pada linnamäe kinnistu omanik.

Hannes Reinomägi
Teavituspealik