Tapa vabastamislahingu 95. aastapäeva rekonstruktsioonile Männikumäel elasid kaasa sajad koolinoored ja linnakodanikud.
Üheksakümmend viis aastat tagasi 9. jaanuari hommikul kell 5 alustasid Eesti soomusrongid nr. 1, 2, ja 3, numbrite järjekorras liikumist Lehtse jaamast Tapa suunas eesmärgiga välja kihutada punaste väed ning vallutada raudteesõlm. Mitu kilomeetrit enne asulat oli raudtee lõhutud ning rongide meeskonnad alustasid selle taastamist. Tapal kostus punaste suurtükipauk, kuid mitte soomusrongide suunas. Sellele ei suutnud vastamata jätta soomusrongi nr. 3 üks kahurimeeskond ja lahing oligi alanud. Dessantlased lahkusid rongidest ning jälitades punaväelasi liikusid Tapa suunas.
Seda lahingu käiku etendasid nüüd, 95 aastat hiljem Kirde Kaitseringkonna kolme rühma ajateenijad ning vastas seisnud punaste sõdureid kujutanud Viru Maleva Tapa üksikkompanii kaitseliitlased. AS EVR Cargo Tapa depoode kaasabil oli raudteel liginenud soomusrongi imiteeriv vagunite koosseis platvormil oleva suurtüki ja dessantlasteks olnud kaitseväelastega. Pioneeripataljoni poolt koostatud imitatsioonivahendite plahvatused ja suits tekitasid küllalt tõepärase pildi tollasest lahinguolukorrast. Kummagi poole sõdurite paukpadrunite sähvatused ja paugud lisasid vaatajatele lahingu tõelisust. „Punased“ taandusid kabuhirmus ja lahing oli lõppenud.
Kirde Kaitseringkonna ülema kolonelleitnant Enno Mõtsa hinnangul oli lahing oma värvikate episoodidega õnnestunud ning täitnud oma eesmärgi. Seda kinnitasid peale lahingut ka vaatajate seas olnud linnakodanike emotsioonid ja muidugi koolinoored ise.
Tund enne lahingu algust asetati lillekimbud Tapa vaksali seinal oleva mälestustahvli jalamile ning peale lahingut oli Tapa Kultuurikojas 3 tundi avatud relvanäitus. Lagedi Eesti Vabadusvõitluse muuseumi omanik Johannes Tõrs eksponeeris tolleaegseid püsse, kuulipildujaid ja meditsiinitarvikuid ning Viru Malev näitas kaasaegseid Kaitseliidu käsirelvi.
Tapa vallavalitsus tänas kõiki osalejaid panuse eest ajaloolise sündmuse meeldejäävaks tähistamiseks.




