Teksti suurus:
A A A

Täna mälestati Rakveres vaikuseminutiga Eesti vabaduse eest võidelnuid

03.01.2018
Täna, 3. jaanuaril kell 11.00 mälestati Rakveres nagu ka igal pool mujal Eestis Vabadussõjas võidelnuid.
Fotod:  Seidi Lamus-Tšistotin
Pärgi käisid Vabadussõja mälestusmärgi juurde asetamas lisaks Viru maleva pealik Viktor Kalnitskile ka Rakvere meer Marko Torm ja VIROL-i juht Sven Hõbemägi. Jumalateenistuse pidas Viru maleva kaplan Tauno Toompuu ja mälestussõnad lausus veteranide poolt Ruuben Lambur.
Sel ajal 98 aastat tagasi hakkas kehtima Vabadussõja relvarahu. 
Vabadussõjas võidelnute mälestamiseks heisati täna riigilipud, helisesid kirikukellad ning kaitseväe üksused ja Kaitseliidu malevad asetasid pärjad Vabadussõja mälestussammastele üle Eesti.
Vabadussõda algas 28. novembril 1918, mil Nõukogude Vene väed tungisid üle Narva jõe ning hõivasid 1919. aasta alguseks märkimisväärse osa Eestist. Loomisel olev Eesti armee, mida toetasid Soome ja mitme teise maa vabatahtlikud, suutis vastase rünnakud peatada ja tagasi tõrjuda. 1919. aasta märtsiks oli peaaegu kogu eestlaste asuala taas Eesti kontrolli all. Ka edasistes ägedates lahingutes ei suutnud Punaarmee Eesti sõjaväe ja rahva vastupanu murda.
Relvad vaikisid 3. jaanuaril 1920 kell 10.30, mil jõustus Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel 31. detsembril 1919 sõlmitud vaherahu.