Teksti suurus:
A A A

Talvine sõjapidamine: haavatute evakueerimine ja motoriseeritud suusarännak

12.02.2024
Talvine sõjapidamine: haavatute evakueerimine ja motoriseeritud suusarännak
Läinud nädalavahetusel, toimus Viru malevas väljaõpe, mille sisuks oli talvine haavatute evakueerimine ja motoriseeritud suusarännak.

Mis asi on talvine motoriseeritud suusarännak ?
Talvine motoriseeritud suusarännak võimaldab liigutada jagu+ suuruseid suuskurüksusi radadeta maastikul väga suurte vahemaade taha ja seda väga väikese jõu kuluga isikkoosseisule.

Kiirusega ca 30 km/h (sõltuvalt küll maastikust) võib liikuda üle 100 km päevas. Ja seda ilma, et võitleja suuskadel väsiks või ära külmuks. Ka tasakaalu hoidmine annab juba niivõrd palju sooja.

Suuskurüksus peab olema siiski eelnevalt teatud määral harjutanud ja treenitud, sest algul kiputakse ikka pisut kukkuma. Seevastu hiljem on selline liikumisviis suuskuritele pigem heaks puhkeasendiks.

Suuskurid võivad sõita ka autode taga, kuid kitsastel ja vesistel maastikel, on ATV-l oma eelis. ATV-l on lisaks taga ka suusaraja lõikur, mis on oluline abiline radadeta lumel. See annab võitlejale hea võimaluse värskelt lõigatud suusajäljes sõita, jõudu säästa ja vähendab arvestatavalt kukkumiste esinemist.

Talvine haavatute evakueerimine
ATV, roomikud ja suur varustuskelk, annavad võimaluse ka haavatuid transportida paksus lumes, kus muidu oleks medevac kas võimatu, või väga väga raske. Motoriseeritult saab haavatut transportida suurte vahemaade taha, ilma talle lisakannatuste ja lisavigastuste tekitamiseta.

Sellise lumel liikumise võimekuse on tekitanud kummiroomikute olemasolu ATV-l. Need roomikud võimaldavad lumeta ajal ületada pehmeid alasid (sood, rabad jms), et täita samu ülesandeid, mis talvelgi - isikkoosseisu, varustuse ja haavatute vedu (siis küll balansiiridel käruga). Roomikud ATV-le aitas soetada Viru Maleva juhatus.

Vaata videot siit: https://www.youtube.com/watch?v=1RkrEP4H0o8