Eelmisel nädalavahetusel, 8. oktoobril, toimus Rutja õppeväljakul taktikaline laskevõistlus, mida korraldati analoogsel kujul esmakordselt 2019 aastal. Seekordsel, kolmandat korda toimunud mõõduvõtmisel, osalesid Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna Viru ja Jõgeva malevate esindused, samuti esmakordselt Prantsuse 1. Langevarjurite rügemendi (1er Régiment de chasseurs parachutistes) arvukas esindus. Kokku oli pühapäeval tulejoonel 48 võistlejat, võistluse korraldas Viru malev. Võistluse võitis Alger Nurk, hõbeda teenis Sven Neudorf ja pronksi Sten Neudorf.
Ilmastik oli täpselt selline, nagu ühelt healt Eesti sügispäevalt ikka oodata ehk oli tugev tuul, sadas vihma, rahet ja lörtsi. Kuid võistlejaid see ei heidutanud, kõik mis oli planeeritud, tehti ära. [🎙] „Selliseid võistlusi on väga vaja, et tuua välja erinevad õpikohad väljaõppes, eriti keerulistes ilmastikuoludes”, ütles Kirde maakaitseringkonna ja Viru maleva pealik kolonelleitnant Jaanus Ainsalu. „Rutja õppeväljaku erinevad treeningkohad on rajatud just seliselt, et oleks võimalik kompleksselt erinevaid taktikalisi tegevusi läbi viija ja luua võitlejatele eeldused igapäevaseks enesearenguks. Suur tänu korraldajatele ning kõikidele üksustele, kes esindused välja panid, sealhulgas meie tublidele liitlastele Prantsuse 1. Langevarjurite rügemendist”.
Võistlusel oli kokku vaja sooritada 6 erinevat laskeharjutust, nii automaatrelvast (kaliiber 5,56), aga ka püstolist (9mm). Võistlusrajad imiteerisid erinevaid taktikalisi tegevusi lahinguväljal, nagu üksikvõitleja liikumist tulega otse ja erinevate positsioonide vahel vastase suunas, hoonestatud alal ruumide puhastamist, võitlust kaevikus, lähidistantsilt sihtmärgi hävitamist ja pikalt distantsilt söösthüpete ajal tuleülesande täitmist.
Miks on taktikaline laskmise oskus võitlejale hädavajalik, huvitav ja samas ka hasarti tekitav ? Juba punktide arvestus on taktikalisel laskevõistlusel põhimõtteliselt erinev tavalisest laskevõistlusest. Arvestuslikult on taktikalisel laskmisel ülioluline karakteristik peale tabamusi, ka kiirus. Punktide arvestuse hulka käib ka vajalike drillide korrektne läbiviimine sarnaselt tavalise laskmisega, on selleks siis kas salve vahetamine võimalikul kiirel ja soodsal hetkel laskjale, salve asetamine salvetaskusse (püstoliharjutuses võib näiteks lasta kukkuda ka maastikule), relva ohutu käsitlemine tööalas, arvestuslik moona kogus igal harjutusel ja palju muud. Kui ka eelpool väljatooduduga on arvestatud, on igaühel võimalus ikkagi veel aega enda kasuks näpistada. See aga eeldab võistlejal iga harjutuse osas väga täpset planeeringut, mil moel, kus ja millal ta vastavalt ülesandele, saab reeglistikku täites teha mingeid toiminguid kiiremini. Pealtnäha lihtne, kuid tegelikult eeldab iga „juurdevõidetud“ sekund analüüsi ja nutikust, et võtta olukorrast enda jaoks maksimum. Aga täpsed toimingud tulejoonel ja kiirus lahinguväljal, võib tähendab enda ja oma lahingpaarilise jaoks, kas jäädakse ellu ja suudetakse ülesanne täita või mitte. Ja see kõik tuleb vaid kogemuste pealt, seega, head „tarka“ harjutamist kõigile.
Rohkem pilte:
https://www.flickr.com/photos/194169181@N05/albums/72177720311799576