Teksti suurus:
A A A

Rakvere Vabaduse Kooli ja Rakvere Waldorfkooli noored pidasid Viru malevas karjääritund

25.03.2024
Emakeelepäeva eel, 11.- 13. märtsil, külastasid Rakvere Vabaduse Kooli ja Rakvere Waldorfkooli õpilased Viru malevat, kus toimus karjääriõppe koolitund. Tundi viis läbi Viru maleva vabatahtlik, vanemveebel Urmas Aid.
Õpetaja Marje Kuslapi sõnul on Viru malev Rakvere Vabaduse Kooliga koostööd teinud aastast 2015, Waldorfkool külastas selle ainetunni raames Viru malevat aga esmakordselt. „Oleme käinud Viru maleva staabihoones, aga on käidud ka meie juures koolis. Koostööd hakkasime tegema just selle valikaine karjääriõpe raames, millest mitmed noored on saanud tuule tiibadesse ka riigikaitse valdkonnas“.

Urmas Aid rääkis noortele, milleks on riigikaitse vajalik ja mil moel on võimalik ka selles valdkonnas karjääri teha. „Tänapäeval ei ole riigikaitse olulisuse osas kellelgi enam küsimusi. See on meie kohustus ja vastutus, et kui oht on käes, peame oma kodumaad kaitsma“, ütles v-vbl Urmas Aid. „Kui noortel meestel seisab peale kooli lõpetamist ees kohustus ajateenistus läbida, siis tegelikult peale seda, võib kaaluda teha karjääri ka Kaitseväes, sh naistel, kui selleks on muidugi kutsumus ja hea motivatsioon“.

Kuid ühe võimalusena teha Kaitseväes karjääri, saab riigikaitsesse panustada ka teisiti ja seda läbi vabatahtlikkuse. Selleks pakub hea võimaluse kõigile Kaitseliit ja Naiskodukaitse, noortele aga ka organisatsioonid Noored Kotkad ja Kodutütred. „On teatud nõuded ja samas ka eneseharimise osas on olulised märksõnad, mida tasuks kindlasti teada ja meeles pidada: koostöö, (enese)juhtimine, motivatsioon, suhtumine, kohusetunne ja vastutus. Need on vajalikud põhitõed, mida elus läheb igal pool vaja ja Kaitseliit annab nende õppimiseks suurepärase võimaluse.“

Kuna Urmas töötas aastaid Kaitseväes ja Kaitseliidus, on ka missioonil käinud, siis erialaselt tegeles ta pikki aastaid pioneerierialal väljaõpete korraldamise ja läbiviimisega, kus olid oluliseks teemaks ka mineerimine, demineerimine ja lõhkamine. „Ka rahuajal on tähtis teada käitumisreegleid vanade lõhkekehade leidmise kohta mida nö maa aeg-ajalt välja annab. Reegel ära näpi, ära topi ja teatamine telefonile 112 on siinkohal oluliseks meeldetuletuseks kõigile kes võivad leida läbi aegade Eestimaa pinnal toimunud lahingutest mahajäänud laske-ja lahingumoona“.