Teksti suurus:
A A A

Õppus Põhjakonn 22 pani Kirde maakaitseringkonna võitlejad proovile

11.04.2022
Kirde maakaitseringkonna õppus Põhjakonn 22 toimus tänavu Kaitseväe Keskpolügoonil 8.-10 aprillil ja seda õppuse „Bold Dragon“ raames, mis toimub 8.-st kuni 14. aprillini. Õppus „Bold Dragon“ on rahvusvaheline kaitsekoostööprojekt, kus osaleb peakorraldajana 1. Jalaväebrigaad, liitlaste lahingugrupp Ühendkuningriigist, Taanist ja Prantsusmaalt ning Kaitseliidu Kirde maakaitseringkond. Kokku osaleb õppusel „Bold Dragon” üle 2000, sh KiMKR-ist 500 võitlejat.
Reedel, 8. aprillil algas kaitseväe keskpolügoonil 1. jalaväebrigaadi õppus Bold Dragon, mille eesmärgiks on treenida hiljuti brigaadi koosseisus teenistust alustanud liitlaste lahingugrupi täitmaks erinevaid ülesandeid kinnisel Eesti maastikul. Nädalavahetusel etendasid lahingugrupile vastast lisaks Scoutspataljoni kaitseväelastele ka Kirde maakaitseringonna õppekogunemisel Põhjakonn 22 osalevad kaitseliitlased.

„Kirde maakaitseringkonna poolelt õppusel „Bold Dragon”osalejate arv  oli heas mõttes üllatuslikult suurem eelnevalt planeeritust. Kaitseliitlased olid väga hästi motiveeritud, leidlikud ja valmis panustama igal ajahetkel kogu õppuse „BD” esimeses osas 8.-10. aprillil. KiMKRi osalemine andis oluliselt õppuse sisule juurde ning pakkus ka liitlastele väga hea võimaluse oma taktikalisi oskusi proovile panna ja omavahel koostööd teha”, ütles õppuse „Bold Dragon” peakorraldaja major Dmitri Kondratenko.

Õppuse Põhjakonn 22 peaeesmärgiks oli Kirde maakaitseringkonna üksuste treenimine, nende lahingvalmiduse võimekuse ja reageerimiskiiruse tõstmine võimaliku sõjalise ohu korral KiMKR´i vastutusalas. KiMKRi poolelt osales õppusel PK22 Alutaguse, Jõgeva, Järva, Viru jalaväe- ja lahingukompaniid, keda toetas tagalakompanii, pioneerirühm, luure, tankitõrje-ja raketirühm. Kokku võttis KiMKRI poolelt õppustest osa 11 üksust, lisaks juhtimisrühmadele ja staabiüksusele.

„PK 22 on KiMKRi jaoks väga vajalik õppus, kus saime harjutada maakaitse üksuste omavahelist koostööd. Liitlastele  andsime pureda sitkete kergejalaväelaste poolt tekitatud erinevaid proovikivid poolkinnisel maastikul, koordineeritud hajutatud lahingteegvuse koos maa-alakaitse ning sisese vasturünnaku. Suur tänu KiMKRI üksustele, 1. Jalaväebrigaadile ja liitlastele Ühendkuningriigist, Taanist ja Prantsusmaalt väga hea ja kasuliku koostöö eest, mis teeb meid paremaks igas lahingfunktsooni vallas“, ütles KiMKRi ja Viru maleva pealik kolonelleitnant Jaanus Ainsalu.

Liitlaste poolelt osales õppusel PK22 mehhaniseeritud lahingugrupp, kes tegid õppuseplaani kohaselt KiMKRi üksustele vastutegevust. Liitlaste ülesanne õppusel Põhjakonn 22 oli harjutada oma üksuste erinevaid rünnakutaktikaid, aidates KiMKRil seeläbi täiustada oma kaitseplaane. Liitlaste osa õppusel PK 22 oli väga oluline selleks, et vastutegevus oleks võimalikult realistlik.

Liitlaste lahingugrupi ülem kolonelleitnant Ru Streatfeild tõi esile, et „Bold Dragon” annab hiljuti teenistust alustanud lahingugrupile esimese võimaluse harjutada erinevaid manöövreid maastikul.

„Järgnevatel päevadel iga lahingugrupi allüksus – nii Ühendkuningriigist, Taanist kui ka Prantsusmaalt - näitab, milleks ta on suuteline eesmärgiga saada 1. jalaväebrigaadi koosseisu integreeritud efektiivseks sõjaliseks üksuseks.“ Õppuse peamisteks eesmärkideks on liitlaste lahingugrupi integreerimine 1. jalaväebrigaadi koosseisu ja omavahelise koostöö harjutamine Eesti maastikul.

Esmakordselt võttis õppusest Põhjakonn osa ka noorte kaamerameeskond, kes on igapäevaselt aktiivselt tegevad Kodutütarde Viru ringkonnas. Noored said eelnevalt väljaõppe, mida õppusel pildistada ja filmida. Tublid noored on ka eelnevalt oma organisatsiooni siseselt sündmusi kajastanud, kuid sellisel õppusel kätt proovida, on ka nende jaoks esmakordne nii materjali kogumisel „põllul“, kui ka hilisemal töötlusel.

Kuigi tänavune õppus Põhjakonn toodi ajaliselt varasemaase perioodi (eelmisel aastal toimus 8.-17.11), siis sarnane ilmastik pani kaitseliitlased aga ka liitlased korralikult proovile, kuna maastik oli kohati soine ja vesine, samuti kogu nädalavahetus sadas lund, lörtsi ja vihma. Samas, tänavune õppus PK22 on võrreldes eelmise aastaga palju lühem, kuid selle-eest intensiivsem ning andis kokkuvõttes kaitseliitlastele ja liitlastele väga hea võimaluse oma oskusi täiendada.

Õppus PÕHJAKONN toimub aastast 2009 ja algas erialalisest taktikalisest õppusest, millest on tänaseks välja kasvanud Kirde maakaitseringkonna suurim riigikaitsega seotud õppus. Tänavu toimunud õppus toimus ajavahemikus 8.-10. aprill ja oli arvult neljateistkümnes.

Pildigalerii avaneb siit: