Teksti suurus:
A A A

“Noored kaarnad” järvejääl ellujäämis-ja kalastamistarkusi omandamas

12.02.2024
Noortel kotkastel on põnev elu. Väljaõpet tehakse pidevalt ja igal alal, mis annab vajalikke teadmisi kogu eluks. Tapal, pea 9 kuud tagasi uue hingamise saanud Kaitseliidu Noorte Kotkaste Viru maleva Tapa rühm, toimetas eelmisel nädalavahetusel 10.-11. veebruaril Rava järvel.

Noorte kaarnate väljaõppenädalavahetuse plaanis oli omandada ellujäämisoskusi ja püüda talvistes tingimustes ka kala.

“Nii noored kui ka vanemad kalapüügihuvilised õppisid talvistes tingimustes kõigepealt laagrit püstitama, sealhulgas telki paigaldama, mitmel viisil tuld tegema, samuti tutvuti erinevate kalapüügiviisidega,” ütles laagri korraldaja Ahti Valdmets. “Juba ainuüksi jäässe augu puurimine oli keeruline, sest puur ise oli pikem, kui mõnel kalamehel pikkust. Kuid see noori mehepoegi ei takistanud ja üle 30 augu sai järvejääle edukalt puuritud. Kalaõnne prooviti seekord sikuti abil nii landi, kui söödaga. Rava järves peaks teadaolevalt olema särge, ahvenat, kokre, linaskit, haugi, kuid paraku seekord nad noorte sikutikonksu otsa end ei haakinud.”

Tuletegemiseviisidest, mida peale kalapüüki noortele õpetati, olid mõned sellised, mida oleme näinud pigem filmides. Heino Parsi animatsioonist “Välek vibulane” tuntud tuletegemise viis, sai selgeks nüüd ka noorkotkastele: lepast tehtud alusele, hõõruti lepatoika ja vibu abil tekkinud auku piisavalt puusütt, mis järve äärest korjatud õhulise tulematerjali süütas hõlpsalt põlema. Ka kahe laua vahele eelpaigutatud, paberisse keeratud kuiv orgaaniline materjal, süttis rullides edukalt põlema. Seega, tulepulk, tikud, tulemasin võiks matkalisel alati kaasas olla, kuid kui häda käes ja olemasolevad tuletegmisvahendid alt veavad, on ka muid viise ja tuli saab ikkagi tehtud.

Kuigi seekord kala ei saanud, siis toit, mis kaasa võeti, maitses külmas ja karges talveilmas hästi ning ka öised unetunnid ise köetud telgis, maitsesid peale pikki tunde järvejääl olnud noortele kalameestele kosutavalt. “Suur tänu kaasabi eest laagri korraldamisel Viru malevale, lastevanematele ja poistele enestele, Alvarile, Artile, Meelikale, Villile ja Järva vallale,” ütles laagrikorraldaja Ahti Valdmets.

Galerii: https://www.facebook.com/photo/?fbid=768743348616661&set=pcb.768745148616481