Teksti suurus:
A A A

Möödub 72 aastat Nõukogude lennuväe rünnakutest Eesti linnadele

07.03.2016
Ootame Teid osa võtma 1944. aasta märtsis Nõukogude lennuväe poolt Tallinnale sooritatud pommirünnakute ohvrite meenutamiseks korraldatud mälestushetkedest kolmapäeval, 9. märtsil.

Foto: Donald Koppel. Narva pärast pommitamist. 1944.
Kell 12 mälestusteenistus Siselinna kalmistul.
Pommiohvrite matmispaigale rajas Tallinna linn 2004. aastal mälestusmärgi, mille  jalamile asetatakse pärgi, lilli ja süüdatakse küünlad.
Mälestuskõne Tallinna Linnavolikogu esindaja
Hingepalvuse peab EAÕK ülempreester ja Kaitseliidu peakaplan Aivar Aleksander Sarapik.
 
 
Kell 18 – 19 mälestusteenistus Niguliste kirikus.
 
Esinevad organist Tiit Kiik ja ETV tütarlastekoor.
 
Vaimulikuna teenib Eesti Kirikute Nõukogu president peapiiskop emeeritus Andres Põder.
 
Aastapäevakõnega esineb Tallinna Linnamuuseumi direktor Kalmar Ulm.
 
Tallinna Linnavalitsuse sõnum.
 
Meie Isa palve ja rahusoov
 
 
 
Avatud on fotonäitus Tallinna, Tartu, Narva ja Helsingi pommitamisest.
 
 
Kell 19.15 hakkavad lööma Tallinna kirikute leinakellad.
Harju tänava veeres süüdatakse mälestusküünlad.

Möödub 72 aastat Nõukogude lennuväe rünnakutest  Eesti linnadele. 1944 - 2016
 

Narva linna peaaegu täieliku purustamise järel 6. märtsil oli suurim Tallinna barbaarne pommitamine 9. märtsi õhtul ja sellele järgneval ööl. Kahes laines, kell 19.15 – 1 ja 3 - 6 kohale lennanud punalendurid heitsid Tallinnale umbes 1725 lõhke- ja 1300 süütepommi.
 
Rünnaku peamiseks sihiks olid rahulike elanike elurajoonid, mitte vähesed Tallinnas asunud sõjalise otstarbega rajatised. Rängalt sai kannatada üks hansaperioodi pärlitest - Tallinna vanalinn Harju tänava ümbruses. Maha põles ka eestluse sümboliks olnud Estonia teatrimaja, kus just enne pommirünnakut oli alanud etendus. Süttis Niguliste kirik, Linnaarhiivi hoone Rüütli tänaval ja vaekoda Raekoja platsil.  Kahes rünnakulaines hävis kokku 1549 hoonet ja 3350 sai kahjustada. Tollasest elamispinnast  moodustas see ligi 30 %.  Ligi 20000 elaniku jäi ilma oma kodudest. Rünnaku tagajärjel hukkus 554 Eesti kodanikku, 50 saksa sõdurit ja 121 sõjavangi.
Vähem teatakse Eestis, et ka meie naabreid soomlasi tabasid samasugused rünnakud ja et peale Eesti linnade pommitas Nõukogude lennuvägi ka Helsingit ja teisi Soome linnu.
 
 
1989. aastal alustas Eesti Muinsuskaitse Selts 1944. aasta 9. märtsi pommitamise ohvrite mälestamist hingepalvega nende kesksel matmispaigal Siselinna kalmistul, mälestusteenistusega Niguliste kirikus ning küünalde süütamisega Harju tänava haljasalal Niguliste kiriku ümbruses.