Teksti suurus:
A A A

"Kompromissitu võitlejahing" admiral Johan Pitka 152

21.02.2024
Täna, 20. veebruaril, toimus Rakvere linnavalitsuse maja vages saalis eksklusiivne filmiõhtu, mis oli pühendatud Eesti Vabariigi 106. sünnipäevale ja kus fookuses oli admiral Johan Pitka, kelle sünnist möödus 19. veebruaril 152 aastat.

Peale Rakvere linnapea Triin Varek´i tervituskõnet ning filmi „Pitka legend” režissööri ja produtsendi Ain Mäeotsa filmi tutvustust, esitasid kohaletulnud filmiloojale mitmeid küsimusi. Filmi lõppedes, kui lõputiitrid jooksid ekraanil, oli saalis hetkeks haudvaikus, mis lõppes pealtvaatajate aplausiga.
Johan Pitka oli legend juba oma elu ajal ja väärib kindlasti, et temast rohkem teataks. Filmi saab vaadata aga igaüks ja seda juba lähiajal.

Pane kirja: ETV-s 24. veebruaril kell 13:10, film „Pitka legend”.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=AqhpzH6NskA

Johan (kodanikunimega Juhhan) Pitka sündis 19. veebruar 1872 Terasaugu metsavahimajas, Jalgsema külas, Võhmuta vallas. Johan Pitka oli Eesti ettevõtja, kaugsõidukapten ja kontradmiral, üks Eesti riigi rajajaid, Eesti merejõudude looja ja juhataja Vabadussõjas. Ta oli üks kesksemaid tegelasi Eesti sõjaväe korraldamisel Vabadussõjas. Admiral Pitka oli Kaitseliidu, soomusrongide, soomusautode, piirivalve ja Eesti merejõudude loojaks, seepärast kutsuti teda rahva seas "soomusrongide isaks" ja "Vabadussõja hingeks". Johan Pitka oli tohutu energiaga kompromissitu võitleja, samas karismaatiline ja vastuoluline isiksus. Kui olukord näis lootusetu, kannustas see teda veelgi enam. Ta ei jätnud eestlaslikku jonni kuni viimase hingetõmbeni ja tegi alati kõik selleks, et Eesti saaks vabaks ja oleks paremini hoitud.
Suur tänu Ain Mäeotsale filmi tutvustuse ja Rakvere linnavalitsusele võõrustamise eest!

Head peatset saabuvat Eesti 106. sünnipäeva ja pitkalikku kompomissitut võitlusvaimu meile kõigile!