Teksti suurus:
A A A

Kaitseliitlaste piduliku vandetõotuse andmine

Kestvus: 03.01.2014 - 28.02.2014
Kaitseliitlaste piduliku vandetõotuse andmine

Jõulueelse õhtu hämarus, lumesadu … Üleval mäe otsas vuhiseb tuul, kunagi käinud Monika väike ulakas õde, kes kõrvu ja ninasid näpistab …
Karmi sõjamäe tippu viib järsk rada, täna pisut lumine ja libe, valgustatud küünalde ja tõrvikutega. Vallide varjus – linnuse õuel - lõõmab tulealusel kaunis lõke, soe ja kutsuv, meelitab tõstma kätt tema tervituseks. Kõlaritest kaiguvad reipad sõdurilaulud. Valgustatud riviplatsile marsivad kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad, andmaks truudusevannet Isamaale ja Kaitseliidule. Siin, Padaorus, iidsel Pada linnamäel on täna rahvarohke.
Sirgetesse ridadesse kohendub 69 verivärsket malevlast: „… tõotan tegelikult kaitsta põhiseadusega maksmapandud riigikorda, töötades ausasti Kaitseliidu põhimõtete järgi …“. Need pole lihtsalt sõnad, see on kaitseliitlase pidulik vandetõotus, antud siin, iidsel sõjamäel, Eesti vabadust kaitsnud ammuste malevate, vabadussõdurite ja leegionäride mälestuste autähisel. Legend räägib, et lahingutes langenud sõdalased maeti siiasamasse linnuseõuele, et nad saaksid kui üks mees tõusta võitlusse, kui kallist kodupinda on taas tallamas vaenuvägi – tõusta koos meiega kui üks Viru malev!



Jaak Lepik



Viru kaitseliitlaste vandeandmine toimus 15. detsembril k.a-l Pada Suurel linnamäel. Antud tõotust jääb meenutama pidulik tunnuskiri, maleva liikmemärk ja malevapealiku soe käepigistus.
Tallinn-Narva mnt ääres Padal paiknevad Suur ja Väike linnamägi. Suurel linnamäel olevat olnud võimas linnus, mis oli kogu kihelkonna kaitsekeskuseks. Linnus oli kasutuses üle 2000 a tagasi ja ka 9.-13. saj-l. Suure linnamäe läheduses paikneb Pada väike linnamägi. Seda kasutati 5.-8. saj-l. Täna meenutab endist muinaslinnust Suurel linnamäel 1987.a-l taastatud linnuse väravakäik ja Väikesel linnamäel väike osa välismüürist.