Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidus korraldatakse esmakordselt tankitõrjerelva Spike SR koolitust

12.02.2024
Aastaid tagasi, sõlmis Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) lepingu Saksa-Iisraeli kaitsetööstuse ettevõttega Eurospike GmbH, et soetada Kaitseväele ja Kaitseliidule tanktitõrjerelvad Spike SR, mis aitavad oluliselt tõsta tankitõrje võimekust. 2022. aastal koolitati tootjamaade esindajate poolt välja tankitõrjerelva Spike SR instruktorid, kes omakorda andsid selle aasta veebruarikuu alguses Alutaguse malevas oma teadmised edasi Kaitseliidu malevate instruktoritele.

“Tegemist on Kaitseväes ja Kaitseliidus esmakordse, tankitõrjerelva Spike SR koolitusprogrammiga, mis koosneb kolmest etapist,” ütles kursuse ülem, Kaitseliidu Peastaabi väljaõppeosakonna vanemveebel Kainar Kruus. “Esimeses etapis tutvusid malevate instruktorid uue relvasüsteemiga e-kursuse raames iseseisvalt, seekord toimus teine etapp, kus tutvustati uut relva juba palju detailsemalt ning mille rõhuasetus oli praktilistel tegevustel. Koolituspragramm näeb ette, et väljaõppe peavad saama kõik Kaitseliidu ringkondade malevate instruktorid, kes viivad omandatud teadmised oma malevate kaitseliitlasteni.”

Uus tankitõrjerelv Spike SR asendab Kaitseliidus olnud 90-millimeetriseid järelveetavaid tankitõrjekahureid. “Võrreldes analoogidega, on Spike SR kaalult tuntavalt kergem, samuti on teda lihtsam käsitseda. Kui kasutajal on tehnilised põhitõed selged, siis on tegemist kokkuvõttes väga võimeka relvaga, millega saab maastikul seisvat või liikuvat sihtmärki vastavalt ülesandele kas mõjutada või hävitada kuni 2 km kauguselt. Uut relva saab väga edukalt kasutada ka öistes tingimustes. “Lase ja unusta” relvasüsteem, annab kasutajale võimaluse töö kiirelt ära teha ja liikuda koheselt uuele positsioonile. Positiivne on ka see, et selle relva opereerimisega saab hakkama üksikvõitleja,” ütles vanemveebel Kruus.

Väljaõppeprogrammi kolmas etapp toimub kevadel, kus instruktorid koolitavad välja juba lõppkasutajad. “Malevate instruktorid on olnud väga innukad, esitati täpseid ja asjakohaseid küsimusi, on kogutud ka ise infot, et õpitav relvasüsteem endale paremini selgeks teha. Arvestades seninähtut, olen veendunud, et koolitusprogrammi kolmas etapp, malevates toimuvad koolitused ja lahinglaskmised, mööduvad edukalt. Kuna ringkondadel on olemas spetsiaalselt väljaõppe jaoks mõeldud Spike SR välitreeningseadmed, on instruktoritel hea võimalus teadmised kaitseliitlastele edasi anda reaalsusle väga ligilähedastes tingimustes.”

EuroSpike GmbH on Saksa ettevõtete Diehl Defense ja Rheinmetall Electronic ning Iisraeli relvatootja Rafael ühisfirma, mille peakorter asub Saksamaal Nürnbergi lähedal.

Galerii: https://www.flickr.com/photos/194169181@N05/albums/72177720314699554/