Kaitseliidu Kirde ja Lääne maakaitseringkonnad viisid läbi pilootprojekti, mille käigus õpetati esmakordselt ringkondade poolt sõjaaja nooremallohvitsere.
„Nooremallohvitseride kursus, mida vedasime samaaegselt Lääne maakaitseringkonnaga, aitas meil koolitada uusi jaoülemaid sõjaaja ametikohtade täitmiseks,“ ütles Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna ringkonnaveebel Ott Sepp.
Reservväelasest vabatahtliku kaitseliitlase sõjaaja jaoülema väljaõppes on oluline väljaõppeks kuluv aeg, mida ei saa võrrelda tegevväelase ega ajateenija väljaõppeajaga.
„Meie kõigi jaoks oluline õpikoht: kaitseliitase jaoks on väga oluline ressurss tema aeg, kuna argipäeviti käiakse oma tavatööl ja väljaõppenädalavahetused toimuvad Kaitseliidus valdavalt vaid nädalavahetustel. See on ka üks peamisi põhjuseid, mille tõttu koostasime kursuse ajaraamistiku võimalikult kompaktse, fokusseerides tähelepanu mö põhiasjale ehk vaid kõige olulisemale,“ ütles ringkonnaveebel Sepp.
Kursuse hindamisharjutus toimus Sirgala harjutusväljaku äärealadel, mille raames sooritasid kaitseliitlased kursusel õpitu põhjal eksami.
“Läks hästi, saime vajalikke uusi kogemusi, motivatsioon endal ja kaasvõitlejatel on hea, “ütles Alutaguse maleva lahingkompaniist kapral Kalle Kuusik. “Scoutide poolt räägitu oli meil erinevate drillide osas väga heaks etaloniks, olgu selleks varitsus, kaitse, rünnak jpt taktikalised tegevused. Kuna mul endal jaojuhtimise kogemus varasemalt puudus, sain kogu kursuse jooksul täiel määral rakendust ja olen kogetuga väga rahul.”
Nooremallohvitseride kursuslaste seas oli ka naisi, kes meestega võrdväärselt kõik ülesanded läbi tegid. “Ei olnud raske, kuigi maastik oli erinevatel nädalavahetustel mitmekesine ja ka hindamisharjutusel ilm heitlik,” ütles Viru maleva maakaitsekompaniist kapral Margit Randveer. “Kavatsen õpitut kindasti rakendada oma jaos ja soovitan siinjuures kõikidele teistele naistele see kursus kindlasti läbi teha.”
Sõjaaja jaoülema ülesanne on juhtida jagu sõjaaja olukorras nii ettevalmistatud lahingutegevuses kui ka sattudes ootamatult kontakti. Tulevane sõjaaja jaoülem peab oskama valmistada jagu ette taktikaliseks tegevuseks rühma koosseisus ja rühmaülema plaani alusel. Jaoülem juhib jao planeeritud taktikalist tegevust erinevates lahinguliikides iseseisvalt ja rühma koosseisus, on suuteline lahendama käigult tekkinud taktikalise olukorra jao drillide baasil ja ilma rühmaülema otseste juhisteta.
Nooremallohvitseride kursus algas kaitseliitlastele 5. augustil 2024, kestis kokku üle nelja kuu ja koosnes erinevatest teemaplokkidest. Kursus tipnes hindamisharjutusega novembrikuu lõpus, mille raames võeti õpitu kokku. Kursuse akadeemilise osa aitas kokku panna Kaitseliidu Kool, instruktoriteks ja mentoriteks olid meil 1. jalaväebrigaadi Scoutspataljoni kogenud tegevväelased. Kursuse korraldasid samal ajal Kaitseliidu Kirde ja Lääne maakaitseringkonnad eesmärgiga koolitada oma ridadesse juurde uusi nooremaallohvitsere.
Pildigalerii
siit
Videolugu
siit