Teksti suurus:
A A A

Avastusretk sõjaajaloo radadel Emajõe ääres pakkus mõtteainet

11.12.2023
Nädalavahetusel 9.-10. detsembril, korraldas Kirde maakaitseringkond (KiMKR) oma malevate vabatahtlikele huvitava ajaloolise avastusretke Jõgevamaal, mille raames tutvuti Emajõe lähistel 1944. aastal toimunud lahingute asukohtade ja nende ajalooga.

Laupäeva alguses alustati teoreetilise loenguga, tutvuti lahingupaikadega maastikul, millele järgnes analüüs tubastes tingimustes läbi erinevate teemapüstituste.

 „Sellised avastusretked annavad meile tagasivaatena hea ülevaate, millistes oludes toona osapooled lahinguid pidasid,” ütles KiMKRi ja Viru maleva pealik kolonelleitnant Jaanus Ainsalu. “Olukorda tänapäeva tuues, siis läbivaks teemaks on ikka kergejalaväelased ja nende suutlikkus olenemata oludest, vastase suurusest ja võimekusest, oma ülesannetega hästi hakkama saada.”

Pühapäeval võeti värskelt õpitu kokku ja anti vabatahtlikele puremiseks ka planeerimisülesanne.
“Juhtide õpe KiMKRis aitab luua ühist arusaama ja tõsta usaldust üksteise vastu ning annab kindlama teadmise, mida lahinguväljal teha,” ütles väljaõppesõidunädalavahetuse üks korraldajatest Kaitseliidu Peastaabi ülem kololnel Eero Rebo.

Kuigi ilm oli talviselt karge, soosis ta ettevõtmist igati ja andis vabatahtlikele teistsuguse lähenemise, mis tuttavaid teemasid aitas täiesti uuest vaatenurgast lahata.

“Nädalavahetuse kokkuvõtteks jäi kõigil kõlama läbivalt üks ütlus: kui igaüks oma töö ära teeb, siis saab ka kompotti (magustoitu). Seega, kui on olemas tahe, julgus, leidlikkus, koostöö ja meeskonnavaim, siis see annab kokkuvõtteks hea eelduse erinevates tingimustes edukaks ülesande täitmiseks,” ütles KiMKRi ja Viru maleva pealik kolonel-leitnant Jaanus Ainsalu.