Täna, 25. märtsil möödub 75. aastat, 1949. aastal toimunud märtsiküüditamisest. Eesti Memento ühendused korraldavad mälestusüritusi üle kogu Eesti, kaasates sellesse omavalitsusi ja teisi huvigruppe.
Nõukogude võimu repressioonide ohvriks langenutele mälestuseks Rakvere linna rajatud Okaskrooni mälestusmärgi juurde oli täna kogunenud Rakvere Memento eestvedamisel pea sadakond inimest. Kohal olid esindajad Kaitseliidu Viru malevast, Naiskodukaitse ja Kodutütarde Viru ringkondadest, Rakvere linnavalitsusest, PPA, Pääste, Rakvere Gümnaasiumist ja esindajad erinevatest teiste organisatsioonidest.
[📕] 25. märtsil 1949. aastal viidi loomuvastaselt oma kodudest loomavagunites ära 23 000 eestlast. Arvestades ka neid, kes sündisid vahetult või ka hiljem peale küüditamist juba Siberis, samuti kelle kohta olid küll küüditamisettevalmistused tehtud, aga kel õnnestus imekombel sellest pääseda, oli kannatanute hulk hinnanguliselt üle 30 000 inimese. Koos kõigi nende sugulastega, kelle elu ei jäänud samuti endiseks, tabas küüditamine suurt osa Eesti elanikkonnast. Eesti, Läti ja Leedu peale kokku kannatas selles massilises vägivaldses ümberasustamises 25.-28.03.1949 üle 95 000 inimese. Küüditatute hulgas oli palju lapsi ja vanureid. Noorim küüditatu oli alles 3-päevane vastsündinu ja vanim – 95-aastane vanamemm.