Teksti suurus:
A A A

Viru maleva lahingukompanii õppusel WINTERCAMP

07.03.2017
Esimeste laskudeni ei läinudki kaua aega. Fotod: Velli Ehasalu
Nagu juba traditsiooniks on saanud, osales Viru maleva lahingukompanii ka sellel aastal 1. Jalaväebrigaadi korraldataval õppusel WINTERCAMP. Seekord oli meie ülesandeks takistada vastase liikumist mööda Soodla veehoidla põhja- ja lõunakallast idast lääne poole. Ülesande täitmiseks läks vaja nii viivitus-, kaitse- kui ründelahingute pidamiseks vajalikke oskusi.
Juba reede õhtul liiguti õppuste alale, milleks oli sel korral valitud Harjumaal asuv Soodla harjutusväli. Kohale jõuti ööpimeduses, püstitati laager ja pandi välja julgestused ning käidi läbi järgmiste päevade lahinguplaanid. Hommik algas enne koitu, mil sõideti positsioonidele vastast ootama. Esimeste laskudeni ei läinudki kaua aega. Vaenlane oli meid avastanud või avastasime meie vaenlase – kes seda enam täpselt mäletab... Pusimist jätkus aga terveks päevaks nii kaitsetegevuses, kui ka varasemast enamal määral ründavat sõda pidades. Õhtupimeduses jõudsid telkide juurde lahingutest väsinud võitlejad, kelle silmist võis siiski lugeda kõrget motivatsiooni. Tehti õhtuks kiired söögid ja peatselt sai võimust öine laagrirutiin – kes magas norinal laagriplatsil, kes patrullis selle ümbruses.
Pühapäeva hommik ei olnud laupäevasest erinev – varakult üles, plaanid paika ja jälle positsioonidele. Sellel hommikul paiskas vastane praktiliselt kogu oma lahingujõu just meie suunale ja Viru kandis seega raskuspunkti. Ega kerge ei olnud. Aga vanasõnagi ütleb: „Raske õppustel, kerge lahingus.“ Lõpuks päästis meid kella 10 paiku kõlanud ENDEX.
Õppusel oli väljas kogu lahingukompanii relvastus ja metsas müttas kokku 120 meest. Saime oma ülesannetega suurepäraselt hakkama. Eriti efektiivseks osutusid vasturünnakud, millega suutsime vastast siduda ning tema tegevusvabadust olulisel määral piirata, mis lõppkokkuvõtteks ka esimesel päeval kaalukausi meie kasuks kallutas. Õppus oli hea praktiline kogemus edaspidiseks ja veendusime järjekordselt, et talvised olud pole sõjapidamiseks just kerged (pidevalt varitsevad külmetusoht, jäine tuul ja miinuskraadid), kuid rasked olud ja raske maastik ongi see, mille saame enda kasuks töötama panna ja sellega soomustehnikal liikuva vastase eelised lahinguväljal nullida.
Põhjakonnal näeme!