Teksti suurus:
A A A

Rakvere Ausambamäel tähistati Tartu rahulepingu aastapäeva

03.02.2016
Teisipäeval kell 10 tähistati Rakvere Ausambamäel Tartu rahulepingu sõlmimise 96. aastapäeva pärgade asetamisega Vabadussõjas hukkunute mälestuseks.
 
Tseremoonial osalesid Lääne-Viru maavanem Marko Torm,  Rakvere linnapea Mihkel Juhkami, linnavolikogu esimees Toomas Varek, Kaitseliidu Viru maleva pealik kolonelleitnant Marek Laanisto ja sõjaveteranid.

Lääne-Viru maavanem Marko Torm sõnas, et toona oli hulljulgus minna Vabadussõtta, sest Eesti olukord tundus lootusetu. „Vabadusvõitlejatel oli see usk paremasse homsesse ning see võitlus on kangelastegu. Me rahvana ei unusta oma kunagisi kangelasi, oma vabaduspüüdu ja valmisolekut oma vabaduse eest võidelda,“ sõnas Torm.

2. veebruaril 1920 allkirjastasid Eesti Vabariigi ning Nõukogude Venemaa esindajad Tartus rahulepingu, milles Venemaa tunnustas Eesti iseseisvust. Rahulepinguga lõpetati kahe riigi vaheline sõjaseisukord ning määrati kindlaks Eesti ja Venemaa vaheline riigipiir.

Eesti poolt kirjutasid rahulepingule alla Asutava Kogu liikmed Jaan Poska, Ants Piip, Mait Püüman ja Julius Seljamaa ning kindralstaabi kindralmajor Jaan Soots. Venemaa poolt andsid rahulepingule allkirja ülevenemaalise kesktäitevkomitee liige Adolf Joffe ja riigikontrolli rahvakomissariaadi kolleegiumi liige Issidor Gukovski.
Foto Kristel Kitsing