Teksti suurus:
A A A

Maakaitsepäeva tähistamine Lääne- Virumaal toimus Haljalas

27.06.2014
Lääne-Virumaa tuletoojad
Autor: Hannes Reinomägi
Haljala kalmistule Vabadussõjas langenute ausamba juurde kogunesid 10.30 Lääne- Virumaa maavanem Einar Vallbaum, Haljala vallavanem Leo Aadel, Viru Maleva pealik kolonelleitnant Marek Laanisto, maakonna jõustruktuuride ja omavalitsuste juhid, veteranid ja kohalikud inimesed.

Auvalvest ja liputoimkondadest ümbritsetud ausamba jalamil avas mälestusteenistuse Mereväe kaplan Tõnis Kark. Esimesena asetas pärja maavanem ning seejärel maakonna jõustruktuuride juhid. Viimasena lisasid samba jalamile õitekimbu veteranid. Ühispilt jäi meenutama mälestushetke osalejatele.
Haljala kultuurimaja esisel platsil oli alates kella üheteistkümnest avatud näitus Kaitseväe autodest, soomukitest ning raskerelvadest. Viru vangla näitas oma töötajate varustust ning  Rakvere Politseijaoskond demonstreeris politseisõidukeid ja teenistuskoerte oskusi. Haljala paisjärve ääres oli merepiirivalve tehnika näitus ning Päästeameti päästetehnika
demonstratsioon. Maanteeameti pöörleva auto sees said huvilised kogeda ohutusrihmade kasulikkust ning tuletada meelde liiklusohutuse põhitõdesid. Toredaid elamusi pakkusid kohalikud isetegevuslased- rahvatantsijad ja puhkpilliorkester.
Kaitseliitlased tutvustasid sõdurivarustust ja meie relvastusse kuuluvaid käsirelvi. Sihtida päris püssiga oli paljude Haljala noortele põnev kogemus. Tiir õhupüssist laskmise proovimiseks oli pidavalt huviliste piiramisrõngas. Üle paisjärve sai pealtvaatajad elamuse lahingu demost imitatsioonilõhkamiste ja paukpadrunitega laskmise toel- peaaegu nagu päris sõjas.  Naiskodukaitse liikmed pakkusid PR- laualt infovoldikuid ja õhupalle ning mitu katlatäit OG Elektra AS abiga valminud head sõdurisuppi oli enne võidutule saabumist  leidnud koha maakaitsepäevaliste kõhtudes.
Võidutule tõid Haljalasse Õhuväe helikopteriga Robinson NKK Viru Ringkonna teenekas liige Vaike Porval koos poja, Viru Maleva kaitseliitlase Urmasega. Pidulikus rivis paraadsammul liikusid rahvamaja esisele platsile tuletoojate järel maakonna valdade ja linnade lippurid, Kaitseliidu paraadiüksus Kadrina üksikkompaniist kompaniipealiku reservlipnik Ain Funk`i järel. Oma lippude all marssisid noorkotkad, naiskodukaitsjad ja kodutütred.
Enne võidutule vastuvõtmist ütles maavanem Einar Vallbaum oma kõnes, et Võidupüha on meie riigi üks tähtsamaid sündmusi, tähistades tänavu 95 aasta  möödumist Vabadussõjas Landeswehri vastu võidetud Võnnu lahingut nüüdse Cesise linna all. Me mälestame uhkuse ja tänuga Vabadussõjas langenuid ja kõiki neid, kes on võidelnud Eesti vabaduse nimel.
Võtnud tule vastu tuletoojatelt, jagas maavanem selle kõigile linnade ja valdade esindajate laternatesse ja tõrvikutesse jaanilõkete süütamiseks paljudes maakonna paikades.
Maakaitsepäeva lõppedes jätkus kohalikule rahvale tegevus rahvamajas filmi tutvustusega, bändide kontserdiga ning spordivõistlustega Tervise- ja spordipargis. Jaaniõhtu sai oma kulminatsiooni Haljala Rahvamaja lõkkeplatsil.
 
Hannes Reinomägi
Teavituspealik