Teksti suurus:
A A A

In memoriam Juhan Hallikmaa 20.märts 1943 – 09.aprill 2017

13.04.2017

Meie seast on lahkunud igaviku teedele Viru maleva pealik aastatel 1993 -1994 Juhan Hallikmaa.
Ta on Tapa I Keskkooli 39. lennu vilistlane aastast 1961. Seejärel kutsuti ta NL ajateenistusse ja lõpetas Riia lennutehnilise kooli ning oli sõjaväelane 1988 aastani. 1983 aastast teenis Juhan Hallikmaa majori auastmes. 1991 aastal tuli ta tagasi kodulinna Tapale. Liitus Kaitseliidu Tapa malevkonnaga ning oli Tapa rühma kaitseliitlane. 1993 aasta alguses valiti Juhan Hallikmaa maleva esindajate kogus malevapealikuks ning kinnitati KL ülema käskkirjaga 29.03.1993 sellele ametikohale. Kaitseliidu algusaastate raskused sundisid teda pingutama Kaitseliidu maine tõstmiseks, rahaliste vahendite leidmiseks tegevuse kindlustamiseks ja varustuse hankimiseks ning palgarahade leidmiseks. Omatulu tekitamine oli elu küsimuseks. Olulist poliitilist mõju oli tekitanud „Pullapää kriis“ Kaitseliidule ning ainult õiged otsused viisid eesmärkide poole. Juhan Hallikmaa pealiku aega kuuluvad ka mitmed tähtsad väliõppused Aegviidus, Kadrina piirkonnas ning kolmandad Kaitseliidu Päevad Välustes, kus Viru Malev suutis olla heal tasemel. Tema käed hoidsid Lääne –Viru maleva lipuvart selle pühitsemise ajal Rakvere Kolmainu koguduse kirikus. Tema osavõtul kinnitas Rakvere linnavalitsus ametlikult staabimaja üleandmise malevale. Kodulinnas Tapal toimus Vabariigi aastapäeval esimene suurema Kaitseliidu üksuse pidulik jalutuskäik, mille muljeid jagus linnarahvale pikaks ajaks. Tema teeneid on Kaitseliit tunnustanud III klassi Valgeristi medaliga.
Juhan Hallikmaa ellu on kindlalt kuulunud ka laskesport. Alustas ta 1956 aastal koolipoisina Artur Tarto ja Heino Reisbergi juhendamisel ning oli edukas koolinoorte ja kohalikel võistlustel. Läti koondvõistkonnaliikmeks sai ta 1962 aastal ja seda kahekümne viieks aastaks, võites 28 korral meistritiitli. 1972 -1981 kuulus Juhan Hallikmaa NL koondisesse, võites 1975 aastal esimese meistritiitli ning 1981 aastal tuli Euroopa meistriks.
Professionaalselt toetas ta Viru maleva laskurite väljaõpet, aitas võistlusteks valmistuda ning tunnustas kaitseliitlaste saavutusi.
Mälestus võitluskaaslasest jääb püsima igavesti.